جالب های گردشگری

گردشگری نجومی چیست ؟

گردشگری نجومی یکی از شاخه های گردشگری است که طرفداران خاص خود را دارد .شب و حکایت زیبایی های آن یکی دیگر از سوژه های جذاب گردشگری است . این طبیعت زیبا در شب نیز چشم نواز و آموزنده است . آموزه ای که ایرانیان از سالهای دور داشته اند و به آن مفتخرند . بزرگانی چون ابوریحان بیرونی و… که با تاریخ ایران آمیخته اند . آموختن دانیش ستاره شناسی هنوز هم برای نوجوانان ضروری است و چه خوب است که این آموزش همراه با تفریحی جذاب باشد تا فراگیری آن را آسان نموده و اوقات فراغت خوبی را برای آنها رقم زند .

ستاره شناسی حرفه ای و ستاره شناسی آماتور دو مقوله کاملا متفاوت هستند . در مبحث ستاره شناسی حرفه ای افراد در پایه های تحصیلی فوق لیسانس و دکتری در رشته ها ی مرتبط با ستاره شناسی تحصیل کرده و در همین زمینه ها نیز به کار حرفه ای می پردازند و چه بسا حتی در کار خود به آسمان نیز نگاهی نیندازند .ولی در ستاره شناسی آماتوری افراد با گرایش ها و رشته تحصیلی متفاوت به این دانش زیبا روی می آورند . هدف این افراد در کنار کسب دانش بهره بردن از زیباییهای طبیعت آسمان شب است . بسیارند علاقمندانی که در این رشته بسیار موفقند و در دوره نوجوانی خود به سر می برند . این افراد با شوق دیدن ماه سیاره ها ، خوشه های ستاره ای ، کهکشان ها و سحابی ها شبی را در کنار دوستان خود در زیر آسمان پرستاره می گذرانند و در این لذت با دیگران شریک می شوند .

گردشگری نجومی چیست ؟

نزدیک به دو دهه است که ستاره شناسی آماتوری که از شاخه های طبیعت گردی است ، در ایران رواج گسترده ای پیدا کرده و علاقمندانی از اقصی نقاط کشور به این فعالیت دلپذیر مشغئلند . تقریبا در تمام استان های کشور گروههای نجوم آماتوری با فراهم آوردن تجهیزات ، آسمان را رصد می کنند . اغلب این افراد از سنین نوجوانی این کار را شروع کرده و برخی از آنان حتی به جرکه ستاره شناسان حرفه ای پیوسته اند . بسیارند افرادی که از نجوم آماتوری به تورگردانی و دیگر شاخه های مرتبط گردشگری رسیده اند که این گویای ماهیت نزدیک آنهاست .

رقابت های رصدی ماراتن مسیه و صوفی با پیشینه ای افزون بر یک دهه همه ساله در ایران برای ستاره شناسان آماتور برگزار می شوند . در این رقابت ها شرکت کنندگان سعی می کنند تا در یک شب در کنارهم و باحضور داوران تعداد مشخصی از اجرام آسمانی مانند سحابی ، کهکشان و یا خوشه های ستاره ای را به وسیله دوربین های دو چشمی و تلسکوپ های خود پیدا کنند . این مسابقات نقش مفیدی را بین علاقمندان ایفا کرده و دانش فنی افراد را بالا برده است .

خوشبختانه طی دهه اخیر در ایران امکانات رصدی قابل ملاحظه ای فراهم شده است . انواع تلسکوپ ها در قیمت های متفاوت موجود است و علاقمندان با هر بودجه ای می توانند امکان خرید بلسکوپ و یا دوربین دو چشمی را داشته باشند .
یکی دیگر از نکات مثبت در زمینه ستاره شناسی آماتوری این است که به عنوان یکی از شاخه های اکوتوریسم شناخته شده است و در این زمینه تورهایی نیز توسط آژانس های مختلف برگزار می گردد و هنچنین سایت هایی نیز وجود دارند که در این زمینه سرمایه گذاری کرده و رصد گاهی را در سایت خود ساخته اند . رصد گاه با رصدخانه تفاوت دارد در رصدخانه تلسکوی وجود دارد و معمولا در آن ستاره شناسان حرفه ای به رصد آسمان می پردازند . در رصد گاهها علاوه بر امکانات اولیه یک رصد خانه سکوهایی ئجود دارد تا رصدگران تلسکوپ های خود را در آنجا مستقر کرده و به صورت گروهی به رصد می پردازند . تاسیسات جانبی دیگری نیز در کنار سکوها وجود دارد تا در صورت لزوم مورد استفاده قرار گیرند . در برخی از این رصدگاهها تفریحات دیگری نیز در نظر گرفته می شود تا جاذبه های مکمل برای روز وجود داشته باشد . از جمله این رصدگاهها می توان به رصدگاه سه قلعه در نزدیگی بیرجند اشاره نمود . مطالعات و مکان یابی رصدخانه ملی ایران انجام شده و امید است به بهره برداری برسد . این رصدخانه در نزدیکی شهر کاشان واقع شده است و البته برای امور ستاره شناسی حرفه ای مورد استفاده قرار خواهد گرفت ولی قطعا تاثیر بسیار خوبی نیز در ستاره شناسی آماتوری خواهد داشت .

گردشگری نجومی چیست ؟

گردشگری نجومی چیست ؟

برگرفته از کتاب طبیعت گردی در ایران تالیف سرکار خانم نسرین صالحی و جناب آقای محمد علی فیاضی


سایت گردشگری سفری در کویر

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن