جالب های گردشگری

کوه نوردی چیست ؟

در بین فعالیت های گردشگری و ورزشی شاید یکی از پر مخاطب ترین آنها کوه پیمایی و کوه نوردی باشد . کمتر کسی است که حتی یک بار هم پایش به کوهی نرسیده باشد. از کوهنوردانی که برای فتح قله ها برنامه ریزی می کنند تا کسانی که در یک روز تعطیل تا آنجا که توان دارند در یک مسیر کوهستانی کوهپیمایی می کنند و روزی را در طبیعت می گذرانند ، در این طیف قرار دارند .آرامش و سکوت هدیه کوهستانی است که قدم در آن نهاده اند . این کار یکی از کم هزینه ترین و راحت ترین فعالیت های گردشگری است . هیچ محدودیت سنی در این کار وجود ندارد و افراد با هر سطحی از تخصص می توانند به آن بپردازند . باعلاقمندی بیشتر ، افراد می توانند به صورت حرفه ای به کوهنوردی روی آورند و یا در شاخه های سنگنوردی ، یخنوردی و یا غار نوردی به کنکاش بیشتر در طبیعت روی آورند . کوهنوردی در سطوح بالا نیاز به گذراندن دوره های فنی بوده و شخص باید مهارت های لازم برای صعود و فرود را آموزش ببیند .

حکایت کوه در ایران با تاریخ کهن ما برابری دارد در تاریخ آمده آرش کمانگیر از قله دماوند بالا رفت تا با پرتاب تیر ، مرز ایران و توران را مشخص کند . نخستین کوهنوردی ثبت شده در تاریخ مربوط به صعود سرداران ایرانی آرتاخه و بوبراندا بر فراز کوه آتوس در زمان خشایارشا ، جهت ثبت نقشه برداری برای ساخت دالانه یا کانال آبی است که کشتی های نیروی دریایی ایران از آن گذر کنند . بسیارند قلعه های تاریخی که بر فراز کوهها ساخته شده اند . قلعه هایی چون تخت سلیمان ، قلعه رودخان ، قلعه دختر و …
کوهها ۵۴ درصد خاک ایران را در بر گرفته اند پس می توان ایران را یک کشور کوهستانی دانست . با کوههای سر به فلک کشیده ای چون دماوند ، تفتان ، علم کوه و…

کوه نوردی چیست ؟

مجموعه کوهستان های ایران به پنج گروه عمده زیر تقسیم می شود .
۱- رشته کوههای شمالی یا البرز
۲- رشته کوههای غرب و جنوب غرب فلات ایران یا زاگرس
۳- کوههای شمال دریای عمان یا پهنه مکران
۴- کوهستانهای شرق فلات ایران در ناحیه ایرانشهر و بیرجند
۵- نواحی مرکزی فلات ایران

بیش از ۱۵۰۰ کوهستان با ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر و ۶۰۰ قله با ارتفاع بیش از ۴۰۰۰ متر در ایران قرار دارد .
قله دماوند با ۵۶۷۱ متر بلندترین قله خاورمیانه ، در رشته کوه البرز و علم کوه با ۴۸۵۰ متر ارتفاع در رشته کوه البرز در جایگاه دوم قرار دارد . سومین کوه بلند ایران قله سبلان با ۴۸۱۵ متر ارتفاع است . کوه سبلان به دلیل دریاچه دهانه آتشفشان آن که یکی از مرتفع ترین دریاچه های جهان است از اهمیت ویژه ای برخوردار است . مساحت این دریاچه در حدود ۷۰۰۰ متر مربع بوده و بین ۲۵ تا ۵۳ متر عمق دارد . یخ این دریاچه فقط در فصل تابستان ذوب میشود و در بقیه سال پوشیده از یخ است .
با توجه به شرایط جغرافیایی ایران یکی از پر جاذبه ترین نقاط از نقطه نظر کوهنوردی می باشد در هر جای ایران دسترسی به کوه امکان پذیر است . تجهیزات مورد نیاز نیز بستگی به سطح کار کوهنوردی داشته و در سطوح پایین هزینه پایینی برای این فعالیت مورد نیاز است . در تمامی استانهای کشور هیئت های استانی کوهنوردی وجود دارد و در تمامی شهرهای ایران در گروههای گردهم آمده اند و تشکل هایی را برای کوهنوردی تشکیل داده اند .
حدود ۴۵ باشگاه ، انجمن و موسسه فعال در این زمینه در سراسر کشور وجود دارد . افراد علاقمند می توانند با عضویت در این باشگاهها و موسسات از آموزش های لازم بهره مند شوند . طبق آمار فدراسیون کوهنوردی تعداد افرادی که دوره کوهنوردی را در این موسسات دیده اند بالغ بر ۲۰۰۰ نفر است . بیش از ۱۵۰ گروه کوهنوری در سطح کشور ثبت شده و در فدراسیون کوهنوردی وجود دارد . نام و ارتفاع کوهها به تفکیک استانی در سفری در کویر آورده شده است .

کوه نوردی چیست ؟
کوه نوردی چیست ؟

برگرفته از کتاب طبیعت گردی در ایران تالیف سرکار خانم نسرین صالحی و جناب آقای محمد علی فیاضی


سایت گردشگری سفری در کویر

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن