جاذبه های گردشگری ایران

موزه تخصصی عاج رامسر

موزه تخصصی عاج رامسر در خیابان سخت سر، جنب موزه کاخ رامسر و هتلهای قدیم و جدید برای بازدید علاقه مندان دایر است. در موزه تخصصی عاج رامسر ۳۰۰ اثر ارزشمند و کم نظیر ساخته شده از عاج فیل از هنرمندان شرق و جنوب شرقی قاره آسیا و قاره آفریقا به نمایش گذاشته شده است. آثار عاجی ساخته شده در ایران نیز از جمله این آثار هستند. موزه تخصصی عاج رامسر همه روزه در ايام نوروز از ساعت ۹ صبح الی ۲۰ آماده بازديد علاقه مندان و مسافران نوروزی است. موزه تخصصی عاج رامسر اولين موزه تخصصی عاج در منطقه غرب آسياست كه آثار بسيار شاخص هنرمندان را در زمينه تراشكاری بر روی عاج فيل به نمايش گذاشته است.
موزه عاج فيل و كاخ موزه رامسر از مكان های ديدنی مجتمع فرهنگی موزه ای شهدای رامسر وابسته به بنياد مستضعفان است كه همه ساله پذيرای تعداد زيادی از مسافران و گردشگران نوروزی است.علاوه بر موزه ها ، محوطه اين مجتمع با داشتن گونه های مختلف گياهان از ادوار و كشورهای مختلف يكی از باغ های زيبا و گياه شناسی كشور محسوب می شود.
از نظر طراحی چیدمان آثار سالن تزیینات انسانی و غیر انسانی تالار فیل، تالار جنگ افزار، تالار تزیینات ۱و ۲ و ۳ و سالن مبلمان محتوای خوبی دارد. جشنواره بهار نارنج در سه بخش صنایع دستی شمال ایران فرآورده های بهار نارنج و سوغاتی های رامسر در اردیبهشت ماه در این کاخ برگزار می شود.

موزه تخصصی عاج رامسر

عملیات احیاء و مرمت بنای این موزه و طراحی ویترین های ویژه و سیستم امنیتی خاص، در یک برهه زمانی ۶ ماهه از نظر موزه داری در ایران یک رکورد محسوب می شود.
ساخت بنای کاخ موزه رامسر از سال ۱۳۱۲ شروع و در سال ۱۳۱۶ به اتمام رسید و در آن مدت که این کاخ در اختیار پهلوی اول بود کاربرد تفریحی داشت و از زمان پهلوی دوم قرقگاه حکومتی شد؛ بر اساس اسناد موجود تصمیمات مهمی در این کاخ گرفته شده از جمله نخست وزیری جمشید آموزگار در این مکان به او واگذار شده است.
مساحت کاخ ۶ هکتار است و بنایی به نام تاج الملوک به آن اضافه شد و با توجه به فضای موجود موزه های دیگری در این مکان آماده می شود تا در بخش گردشگری موفق عمل کرده و آمار گردشگران و توسعه کسب و کار در شهر بیشتر شود. طراحی و بنای موزه عاج با هزینه یک و نیم میلیارد تومان راه اندازی شد که دارای سیستم امنیتی ویژه و المان های مناسب است.
یک چشمه قدیمی از سال ۱۳۱۲ در این مکان وجود دارد که کل آب این مجموعه را تامین می کند و شش هکتار زمین را آبیاری کرده و باغ ۳۳ هکتاری و آتش نشانی رامسر از این آب استفاده می کنند و با احیای چشمه دارای فضای نمایشی زیبایی است.

موزه تخصصی عاج رامسر

منابع:
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری جمهوری اسلامی
باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن