جاذبه های گردشگری ایران

قلعه دزک سراوان

قلعه دزک (بلقیس) مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان سراوان، بخش مرکزی، روستای دزک واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۶ شهریور ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۰۹۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این قلعه که دارای معماری بومی است از خشت و گل ساخته شده و در گذشته محل اقامت و حکمرانی علی محمدخان پدر دوست محمدخان بارکزایی بوده‌است و در سال ۱۳۰۷ ه‍.ش با لشکرکشی قوای رضاخان توسط قشون دولتی به تصرف درآمده است و در این محل با درگیری بین قوای نظامی و نیروهای تحت امر دوست محمدخان، سرهنگ باقرآقاخان داورپناه به وسیلهٔ یکی از اسرا کشته می‌شود و از آن موقع این محل بنام داورپناه نامیده می‌شود.
شهرستان سَراوان یکی از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان ایران است. مرکز این شهرستان، شهر سراوان است. این شهرستان در شرقی‌ترین نقطهٔ کشور واقع است و به زادگاه خورشید ایران شهرت دارد. وجود نخلستان‌های بسیار زیبا و سرسبزو آثار تاریخی مثل مسجد جامع دزک با قدمت هزار ساله و بیش از ۵۰ سنگ نگاره شناسایی‌شدهٔ باستانی در شهرستان سراوان باعث شده‌است که این شهرستان، لقب سرزمین نخل و نگاره را به خود اختصاص دهد.روستای دزک كه در سه كيلومتری شهرستان سراوان قرار گرفته داراي پنج اثر تاريخی منحصر به فرد و شكوهمند است كه نظر هر گردشگر و كاوشگر را به خود جلب می كند‌.

شهرستان مرزی سراوان در جنوب سيستان و بلوچستان دارای ۴۸۰ اثر تاريخی و باستانی از جمله تپه، قلعه، مسجد، مقبره، موزه و ديگر اماكن تفريحی و گردشگری است كه برخی از اين آثار در آثار ملی و جهانی به ثبت رسيده است.روستای دزک شهرستان سراوان علاوه بر طبيعت زيبا و نخلستان های سر به فلک كشيده كه جوی های آب از ميان نخلستان ها در خال عبور است، چشم انداز بی نظيری را تداعی می كند و صحنه های منحصر به فردی را برای گردشگران و طبيعت گردان به نمايش می گذارد، دارای آثار و ابنيه های تاريخی شكوهمندی است.
قلعه دزک يكی از وسيع ترين قلعه های موجود در سراوان است، كه در بخش مركزی واقع شده و از كهن ترين دژ های بلوچستان می باشد كه در زمان افشاريه تخريب شده است.اين بنای تاريخی شهرستان سراوان دارای دو بخش حاكم نشين و قوم نشين است كه حاكم اين قلعه فردی به نام بلقيس بوده كه از قلعه به نام قلعه بلقيس نيز ياد می شود.

قلعه بلقيس و يا دزک دارای خندق است كه اطراف بنا نهاده شده و هنگام هجوم دشمنان، ساكنين خندق را پر از آب كرده و مانع از ورود مهاجمان به داخل بنا می شدند.
از ديگر آثار تاريخی، كهن و منحصر به فرد اين روستا می توان به مسجد جامع دزک اشاره كرد كه اين بنای شكوهمند و شاخص شهرستان سراوان در سال ۱۳۷۷ به عنوان يكی از آثار و بناهای ملی ايران به ثبت رسيده است. با توجه به اينكه مسجد جامع دزک فاقد كتيبه است می توان نتيجه گرفت كه اين اثر در عصر صفويه پا برجا بوده است.

قلعه دزک سراوان
قلعه دزک سراوان

منابع:
ویکیپدیا
خبرگزاری جمهوری اسلامی
باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن