جاذبه های گردشگری ایران

ساباط جنب خانه معین التجار اهواز

ساباط جنب خانه معین التجار مربوط به اوایل دوره قاجار است و در اهواز، قسمتی ازبازارقدیمی واقع شده و این اثر در تاریخ ۸ دی ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۴۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. ساباط، معبری برای آرامش رهگذران است تا انسان پیاده در مسیر حرکت خود در یک توالی مناسب در فضای سایه‌ قرار گیرد، که نشان می‌دهد معماری در گذشته تا چه حد به نیاز و آسایش مردم توجه داشته است.
در اهواز ۳۹ بنا و محوطه تاريخی به ثبت ملی رسيده كه از جمله آنها می‌توان به بقايای شهر تاريخي هرمز اردشير مربوط به دوره ساسانيان، بنای معين‌التجار، دانشكده ادبيات و علوم‌انسانی، ساباط جنب خانه معين‌التجار، هشت بنگله (منازل سازماني راه‌آهن)، دانشسرای مقدماتي پسران، منزل نفيسی، دبيرستان شاپور، هتل قو، منزل ماپار، سرای دادرس، خانه منشی‌زاده، ساختمان گمرک، سقاخانه، خانه‌های بانک ملی شماره ۱، ۲ و۳، ساختمان فرمانداری، ساختمان صنايع‌دستي خوزستان، سيلوی اهواز، پارک لاله، پارک جزيره و پارک ساحلي، طولانی‌ترين آبشار مصنوعی، پارک كوهساران كه به بام اهواز معروف است، بقعه متبركه علی بن مهزيار اهوازی، لشكر آباد مركز فروش فلافل، سمبوسه و كپه، گورستان زرتشتيان، موزه هنرهای معاصر مسجد عامری و … اشاره كرد.
ساباط به‌علت نیمه پوشیده بودن در تابستان به پدید آمدن کوران هوا منجر می‌شده است که هوای درون ساباط را از بیرون آن خنک‌تر می‌کند، همین نیمه پوشیده بودن در زمستان به گرم‌تر شدن هوای درون ساباط از بیرون آن می‌انجامد. ساباط‌ها هم‌چنین مایه‌ی یکپارچگی و استواری خانه‌های کنارشان هستند و به آنها در پایداری در برابر نیروهای پدید آمده از فشار سازه کمک می‌کنند. ساباط وسیله‌ای در تقابل با وزش بادهای موسمی نیز هست. معمولاً پشت‌بام ساباط‌ها مورد استفاده واحدهای هم‌جوار قرار می‌گیرد که برخی به‌صورت اتاقی مشرف به کوچه جلوه‌گر شده است.

ساباط جنب خانه معین التجار اهواز

منابع:ایران تورینگ-خبرگزاری جمهوری اسلامی-خبرگزاری ایسنا


سایت گردشگری سفری در کویر

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن