لباس های محلی ایران

زیورآلات زنان بلوچ

زیورآلات زنان بلوچ

زیور7

 

زینت‌آلات در شرق همیشه هم زیبنده‌ی اندام و جامه بوده و هم نشانه حشمت و آبرو به راستی نیز درخشش فلزهای گرانبها، صدای النگو و لرزش گوشواره، به خصوص اگر مکمل جامه‌های سنتی باشد، بسیار دلفریب است.

زیور

زینت‌آلات مهم‌ترین تملک زنان ازدواج کرده بوده و هست که به عنوان بخشی از بهای عروسی،آنها توسط خانواده داماد به عروس داده می‌شود.

زیور00

زیورآلات این نواحی همیشه به سفارش ساخته می‌شود و به دلیل اقتصادی، آنها را در روستاها کمتر به صورت آماده می‌توان یافت. در ساخته‌ها و سفارشات روستایی، نقره بیشتر بکار می‌رود، حال آنکه در شهرها طلا رایج‌ترین است و وسیله‌ی بهتری برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود. گذشته از طلا و نقره، آمیزه (آلیاژ)‌های فلزی و مهره‌های پلاستیک به رنگ طلایی و فیروزه‌ایی نیز اغلب به کار می‌رود.

زیور98

یاقوتهایی مصنوعی هم از رنگ صورتی روشن تا سیر، خواستاران بسیار دارند، همین گونه مرواریدهای مصنوعی و سنگ سفید در جاهایی که مروارید در دسترس نباشد معمول است.

زیور1

گاهی اوقات کهربا نیز مشاهده می‌شود. از میان سنگهای ویژه زینت‌آلات، فیرونزه مصرف بیشتری دارد چون در خراسان معدن آن یافت می‌شود.منظور از زیورآلات سنتی در بلوچستان، زینت‌آلات سنتی شهری، روستایی و مردم چادرنشین بلوچستان می‌باشد که به عنوان یک منطقه فرهنگی در نظر گرفته شده است.

زیور4

در حال حاضر برای تهیه زیورآلات سنتی که در کارگاههای کوچک محلی ساخته می‌شوند، طلا با عیار ۲۴ مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکنون تولید جواهرات نقره‌ای در بلوچستان متوقف شده است و نقره‌کارانی که امروزه به کار مشغول هستند، کارشان اساساً به کارهای مرمت (تعمیر) مختص می‌شود.

زیور2

همچنین باید یادآور شد که برخی از زینت‌آلاتی که در سیستان و بلوچستان و هرمزگان به دست آمده از دیدگاه نگاره و نقش همانند یکدیگرند اگرچه شاید به نامهای گوناگونی خوانده می‌شوند. این همانندی با توجه به همسایگی این نواحی و مهاجرت عشایر، طبیعی است.

زیور 3

بنابراین کشیدن مرز مشخصی بین زینت‌آلات عامیانه و محلی بلوچستان از زینت‌آلات دیگر مناطق ایران نیز بی‌نهایت مشکل است. بازوبندها، مچ‌بندها، پاآور نجنها و سربندها را به راحتی می‌توان در زینت‌آلات مناطق دیگر ایران یافت. زیورآلات و جواهرات را در این منطقه نمی‌توان دقیقاً طبقه‌بندی کرد. تعدادی از زیورآلات بلوچستان را معرفی می کنیم : کید-شمس-سربند-باری-چلمب-دُر-لپو-والی-تائیدوک

منبع :رسانه مجازی نگاه

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن