جاذبه های گردشگری ایران

روستای یهر دماوند

روستای یهر دماوند که در بالای تپه قرار دارد و مثل همه روستاها ست با همان صمیمیت و صفا و سادگی . روستای یهر در ۳۵ درجه و ۴۱ دقیقه و ۹/۴۸ ثانیه و در ۵۲ دقیقه و ۷/۳۰ثانیه طول جغرافیایی و در ارتفاع ۲۳۶۱ متر از سطح دریا قرار دارد . روستای یهر برخلاف دیگر روستاهای این منطقه که عمدتا در طرفین یا یک سمت از رودخانه دلچایی واقع شده اند بر بالای یکی از ارتفاعات شرقی رودخانه احداث شده است .
روستای یهر با توجه به موقعیت قرار گیری در یال کوهی بلند و اشراف کامل آن بر دره ای که رودخانه دلیچایی در آن جریان دارد هویت خاص یافته و دارای بافت سنتی زیبایی نظیر ماسوله می باشد و خانه های آن عمدتا با خاک قرمز احداث شده اند . در فاصله ۵۷۰ متری جنوب شرقی روستای یهردر ارتفاع ۲۳۲۸ نار لز سطح دریا و بر بالای تپه ای که امتداد ارتفاعاتی می باشد که روستا بر فراز آن قرار دارد ، بقایای قلعه ای دیده می شود که به قلعه تیموری یهر شهرت دارد . آنچه که از بقایای قلعه در حال حاضر قابل رویت است ، دیواری به طول ۶ متر و عرض یک متر و اطاقی در سمت چپ آن می باشد که متاسفانه بر اثر حفاری های غیر مجاز بخش اعظم آن تخریب شده است . در سطح تپه سفال های به رنگ قرمز دیده می شود که بخشی از آنها ظریف و بخش دیگر ترد و شکننده و دست ساز به نظر می رسد .
از وضعیت کلی قلعه چنین استنباط می شود که بیشتر کاربرد دیدبانی داشته و بسیار محدود بوده است . با توجه به نوع سفال های اندک یافته شده و مقایسه آن با موارد مشابه قدمت قلعه به قرون اولیه اسلام می رسد .

روستای یهر دماوند

روستای یهر دماوند

برگرفته از کتاب هویر نگین دماوند تالیف سرکار خانم فریبا یوسفی


سایت گردشگری سفری در کویر

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن