جاذبه های گردشگری ایران

رود سیاهرود

سیاهرود رودی است جاری در شهرستان‌های قائمشهر و جویبار استان مازندران که به دریای خزر می‌ریزد. منطقه مازندران، وقتی اسم رودخانه سیاهرود می‌آید، بسیاری هنوز آن تصور رودخانه گل گرفته و پر از زباله سال‌های پیش را به خاطر دارند، رودخانه‌ای که حتی نمی‌توانستی نگاه کنی امروز در سایه اندکی توجه دارای فضای بازی و زمین ورزشی شده است.پل خشتی جمعه بازار که به خشت پل نیز معروف است در دوران قاجار ساخته شده‌است در فاصله پنج کیلومتری شهرستان جویبار و بر روی رودخانه سیاهرود قرار دارد. طول دهنه این پل ۲۰ متر و عرض آن ۷.۵ متر می‌باشد. این پل دارای ۵ طاق جناقی است و پایه‌های آن در جهت مخالف جریان آب دارای موج شکن مثلثی شکل می‌باشد. به دلیل رفت‌وآمد زیاد و نگهداری نامناسب در حال تخریب است.

پل جدید در سال ۱۳۵۱ بر روی پل تاریخی که به­ صورت طاق جناقی بود ساخته شد. هر دو پل در جهت شرقی-غربی بر روی رودخانه سیاهرود احداث شده است. پل جدید و قدیم دارای چهار پایه بوده که در هر دو طرف هر پایه پل جدید، پایه دیوار پل تاریخی دیده می‌شود این در حالی است که پایه­‌های پل تاریخی به طول ۲.۵متر و به ارتفاع دو متر و به ضخامت سه متر ساخته شده است.
با توجه به گفته ناصرالدین‌شاه که این پل توسط محمّدحسن­ خان ساخته شده باید ساخت پل تاریخی سیاهرود را در دوره زندیه دانست.

رود سیاهرود
رود سیاهرود

منابع:
ویکیپدیا
خبرگزاری ایسنا

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن