جاذبه های گردشگری ایران

رودخانه مرداب آستارا

رودخانه مرداب آستارا از بلندی‌های غربی لاتون به نام شته رو سرچشمه گرفته و پس از گذر از روستاهای خانه‌های آسياب، لميرمحله، بيجاربين و آبياری شاليزارهای برنج از ميان شهر آستارا گذشته و به دريای خزر می‌ريزد. روی رودخانه مرداب آستارا ۵ پل، به نام‌های بيجاربين، پل لميرمحله، پل فارابی، پل مرداب، پل خواجه كری’كمربندی’ ساخته شده است. كه بخش جنوبی شهر (تله سيفی) را به آستارا متصل می‌كند. همه ساله اهالی شهر، مقداری ماهی با روش سنتی (قیرماق) در رودخانه مرداب آستارا صید می‌کنند.
شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعيت در منتهی اليه غرب استان گيلان و همسايگی جمهوری آذربايجان قرار دارد و مركز آن يكی از ۲۰ شهر گردشگرپذير ايران است. بر اساس سرشماری ۱۳۹۵، جمعیت شهر آستارا ۵۱٬۵۷۹ نفر است. زبان بیشتر مردم آستارا ترکی آذری است. عده‌ای از مردم نیز به زبان تالشی صحبت می‌کنند. آستارا از لحاظ اقتصادی در سطح استان و کشور نقش تعیین‌کننده‌ای را داراست. این شهر از لحاظ اقامت مسافر در سطح استان گیلان دارای رتبهٔ نخست بوده و بین ۲۰ تا ۳۰ شهر گردش‌پذیر ایران با جذب سالانه شش میلیون مسافر داخلی و ۸۰۰ هزار مسافر خارجی به‌شمار می‌رود.
این رودخانه که محل زیست انواع ماهیان بومی می‌باشد به دلیل تخلیه فاضلاب‌های خانگی دچار نوعی بحران زیست محیطی شده است. بررسی نتایج حاصل از اندازه‌گیری پارامترهای فیزیکو شیمیایی و میکروبی در ایستگاه‌های هشت‌گانه رودخانه مرداب آستارا نشان می‌دهد که آشکارا اثرات آلودگی زیست محیطی در بخش مهمی از رودخانه، گریبانگیر این عرصه آبی است.

رودخانه مرداب آستارا
رودخانه مرداب آستارا

منابع:
ویکیپدیا
خبرگزاری جمهوری اسلامی

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن