جالب های گردشگری

باتلاقی بودن کویرهای خیس به عنوان جاذبه گردشگری

آمریکایی های اغلب به کویرهای خیس و باتلاقی پلایا می گویند. هم کویرهای شور باتلاقی و هم برخی کویرهای قلیایی در فصل زمستان و اوایل بهار به صورت باتلاقی هستند که اگر انسان یا حیوان بزرگ جثه و همچنین اتومبیلی در کویرهای قلیایی خیس که خاک های آن باتلاقی شده بیفتد، در آن فرو می رود و محو می شود.بنابراین از این ویژگی کویرهای باتلاقی می توان درجهت جلب گردشگر و مسابقات مختلف ( عبور با موتور سیکلت، اتومبیل، شتر، الاغ و …)به منظور عبور و نجات از کویرهای تحت تأثیر آب زائد موجود در آنها و خاصیت باتلاقی بودن آنها استفاده کرد.

باتلاقی بودن کویرهای خیس به عنوان جاذبه گردشگری

جاذبه های گردشگری ریگ ها( رشته تپه های عظیم ماسه ای مانند ریگ جن و …)
۱) عظمت این ماسه ها خود بسیار دیدنی است. آن هم با ناهمواری های متنوعی که در سطح آنها، در مناطق مختلف مشاهده می شود.
۲) فراهم شدن امکان چرا و پراکندگی شترها و اعضای خانواده آنها با سنین و اندام متفاوت در آنجا: دیدن این شترهای و اعضای گوناگون خانواده آن در سطح تپه های عظیم ماسه ای بسیار جالب است که با سوار شدن بر آنها تپه های عظیم ماسه ای جذاب تر و دیدنی تر نیز می شوند.
شنیدن صدای جن ها! برخی از افراد بر این باورند که در این تپه ها ی عظیم ماسه ای شب ها، جن ها به صحبت و عیش و طرب می پردازند و براین اساس، رشته تپه های عظیم واقع در جنوب دشت کویر ( به تقریب شمال شهرستان نایین)، را ریگ جن می نامند. اما علت این امر را می توان در ویژگی های ماسه بادی به ویژه در منطقه ای که به شکل انبوه متمرکز باشد (ریگ ها) جست وجو کرد که شب های به هنگام وزیدن باد مختصر جابه جایی ماسه ها صورت می گیرد و این جابه جایی و برخورد به موانع، ایجاد صداهایی می کند که دارای آهنگ است و بنابراین ترتیب دادن تور و بردن گردشگر به این مناطق و گذراندن حداقل یک شب، سبب آشنایی با صداها در منطقه تپه های ماسه ای می شود، در ضمن خوابیدن در منطقه ماسه ای در شب های تابستان و پاییز بسیار خنک و لذت بخش نیز می باشد. ریگ ( رشته تپه های عظیم ماسه ای) در منطقه ای دیگر (خارج از حاشیه کویر مرکزی) نیز، وجود دارد که به ریگ های دهلی معروف است، یعنی شب ها جن ها در این تپه های ماسه ای دهل می زنند؟ این ریگ در جنوب شرق کرمان در کنار جاده بروات به بزمان بلوچستان واقع شده است.

باتلاقی بودن کویرهای خیس به عنوان جاذبه گردشگری

آشنایی با پلایا (Playa)

پلايا مهمترين حوضه رسوبي در محيط تبخيري است. پلايا حوضه رسوبي بسته ايست که در پست ترين نقطه بياباني و يا فرورفتگيهاي طبيعي به وجود مي‌آيد. در پلايا زهکش مشخصي وجود نداشته و شيب توپوگرافي آن نزديک به صفر است.با اينکه در پلايا سطح آب بالاست ولي به علت اقليم خشک و ويژگي قليايي زياد، پوشش گياهي بسيار کم بوده و يا اصلاً وجود ندارد. پلاياها در فصلهاي مرطوب پر آب مي‌شوند ولي در فصل خشک آب خودرا از دست مي‌دهند. برخي پلاياها نيز هميشه خشک هستند.
پلايا ميزبان خاکهاي ناتراوا همچون گل (mud)– فورش، ماسه ريزدانه و نمک محلول است و در بيشتر آنها کفسنگ در ژرفاي زياد و بدون ارتباط با پلايا قرار دارد.

پلايا پهنه يي يکدست و يکنواخت نبوده و از نظر ويژگيهاي ريختاري، ميزان نمک و رطوبت، بخشهاي متفاوتي را مي‌توان در آن تشخيص داد. پلايا از بيرون به سوي مرکز شامل بخشهاي زير مي‌باشد:

(۱) بخش آبرفتي: با ريخت‌شناسي متفاوت و بافت ريزدانه – متوسط و بيروني‌ترين بخش پلايا را تشکيل مي‌دهد.

(۲) ناحيه مرطوب (wet zone): اين ناحيه اگر چه در سطح خشک به نظر مي رسد ولي در زير سطح زمين مصالح اشباع از آب هستند. درفصل‌هاي بارش، رطوبت به سطح زمين مي‌رسد.

(۳) کفه رسي (clay flat): شامل پهنه کاملاً صاف و هموار بدون هيچ عارضه توپوگرافي، گاه سطح قابل توجهي را زير پوشش خود دارد. کفة رسي در برخي از پلاياها جاي خود را به پهنه‌هاي نمکي مي‌دهد.

(۴) ناحيه با پوسته نمکي (salt crusted zone): به صورت زمينهاي پف کرده و گاه به صورت کفه هاي نمکي (salt pan) ديده مي‌شود .

(۵) درياچه فصلي: در فصل بارش آبدار و در فصل خشک بدون آب است .در هر دو حالت مصالح زميني آن شامل گل و نمک اشباع از آب مي‌باشد. اين بخش نيز در برخي از پلاياها وجود ندارد.

(۶) درياچه دايمي: در مرکز هرپلايا، درياچه‌يي دايمي با آب شور وجود دارد. خط کرانه اين درياچه نسبت به فصول، ميزان بارندگيها و دوره هاي خشکي تغيير مي‌کند.

در مورد شکل گيري پلايا نيزنظريات متفاوتي وجود دارد برخي از پژوهشگران پلايا را باقيماندة درياچه‌هاي باراني (pluvial lake) مي‌دانند که در دوره هاي يخچالي و به دليل بارش فراوان تشکيل شده اند و سپس با شروع هولوسن که با افزايش دما و کاهش باران همراه بوده، اين گونه درياچه‌ها، به تدريج تحليل رفته و در نهايت به پلايا تغيير شکل داده اند.

باتلاقی بودن کویرهای خیس به عنوان جاذبه گردشگری

باتلاقی بودن کویرهای خیس به عنوان جاذبه گردشگری

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن