آداب محلی ایران

آيين گل هاکنی در شهر «مجن»

همه ساله در اسفند ماه بنا بر رسمي کهن زنان شهر کوهپايه‌اي مجن استان سمنان با تهيۀ خاک سرخ و سفيد از ارتفاعات البرز شرقي (پيرامون شهر) اقدام به تجديد نماي خانه هاي گِلي خود کرده و بدين شکل به استقبال بهار مي روند.آيين گل هاکنی رسمي در استقبال از سال نو و بهار طبيعت است که با انجام آن خانه هاي کاهگلي اهالي رنگ و نمايي تازه مي گيرد.
ديوارهاي بيروني نيز برخي دو رنگ (بالاسفيد-پايين قرمز) و برخي نيز کاملاً با گل قرمز رنگ جلوه مي گيرد.انجام اين کار مستلزم تهيه گل گِلو (سفيد) و گِل سرخو (سُرخ) از ارتفاعات پيرامون شهر مي باشد.
مجني ها در اصطلاح محلي گِل ماليدن به ديوار خانه را آيين گل هاکنی مي گويند.
همياري زنان در انجام اين کار از آداب نيک و معمول شهر مجن بوده و به دليل اهميت اين آيين سنتي، توسط سازمان ميراث فرهنگي، آيين گل هاکنی در تاريخ ۵ بهمن ماه ۱۳۹۱ در فهرست ميراث معنوي کشور به ثبت رسيد.
همه ساله در آخرین روزهای اسفند ماه بنا بر رسمی کهن زنان شهر پلکانی و زیبای مجن با تهیۀ خاک سرخ و سفید از ارتفاعات البرز شرقی (پیرامون شهر) اقدام به تجدید نمای خانه های گِلی خود نموده و بدین شکل به استقبال بهار می روند.
زنان در آخرین روزهای اسفند ماه به طور جمعی و با نشاط و شادی به ارتفاعات حومه شهر رفته و اقدام به تهیه خاک سفید و قرمز می نماید. دیگر اینکه با همیاری یکدیگر دیوارهای خانه های خود را در پیشواز از سال نو نمایی تازه می بخشند. مجن یکی از شهرهای کوهستانی و زیبا در بخش بسطام شهرستان شاهرود است، این شهر پلکانی شکل از آب و هوای مناسب و تابستان های معتدل بر خوردار است، ساخت مسکن در بافت قدیم شهر به گونه ای است که حیاط هر خانه بام خانه پایینی محسوب می گردد، استفاده از مصالح سنتی همچون خشت، سنگ و کاه گل در زیبایی بافت با ارزش این شهر افزوده است.
بنا بر رسمی کهن همه ساله در آخرین روزهای اسفند ماه زنان ساکن در بافت قدیم این شهر اقدام به مالیدن دوغابی از گل به نمای کاه گلی خانه های خود می نمایند. این امر به جهت تجدید نمای داخلی و بیرونی خانه صورت گرفته و از وظایف زنان بشمار می رود. زنان مجنی غالباً برای نمای دیوارهای داخلی خانه از خاک سفید (گِلو) استفاده کرده و غالباً یک متر پایین دیوار را گِل سرخ می مالند.
دیوارهای بیرونی نیز برخی دو رنگ (بالاسفید-پایین قرمز) و برخی نیز کاملاً با گِل قرمز رنگ جلوه می گیرد. انجام این کار مستلزم تهیه گل گلو (سفید) و گل سرخ (سرخو) از ارتفاعات پیرامون شهر است.
این کار نشان از کدبانو گری و سلیقه ی زنان داشته و موجبات تحسین ایشان در نزد شوهر و دیگر اقوام و آشنایان را فراهم می آورد. مجنی ها در اصطلاح محلی گِل مالیدن به دیوار خانه را آيين گل هاکنی می گویند. همیاری زنان در انجام این کار از آداب نیک و معمول شهر مجن است.
قدمت این رسم بنا به گفته کهنسالان شهر مجن بالغ بر سیصد سال است. پیرزنان مجنی گل هاکنی مادر بزرگان خود و انجام آن را در دوره های قبل را به یاد دارند.

 

آيين گل هاکنی در شهر «مجن»

آيين گل هاکنی در شهر «مجن»

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن