آداب محلی ایران

آداب غذا خوردن ۲

در ادامه آداب غذا خوردن به خوردن سوپ و نکات مربوط به نوشیدنی ها می پردازیم .

سوپ

سوپ در فنجان و یا بشقاب سوپخوری سرو می شود . اگر خیلی رقیق باشد در فنجان سرو می شود و می توانید مانند چای بدون قاشق و یا با قاشق میل کنید دربرخی موارد سوپ ممکن است قبل از رفتن سر میز غذا سرو شود . سوپ های معمولی با قاشق سوپ خوری خورده می شوند . به طوریکه قاشق از سمت راست خود شخص به طرف مرکز ظرف سوپ آهسته حرکت کرده و پر می شود , هنگام خوردن سوپ نباید تمام قاشق در دهان برده شود بلکه باید از لبه ی آن بدون هورت کشیدن سوپ را صرف کرد .
هنگام خوردن سوپ و یا به هم زدن آن با قاشق نباید تولید صدا کرد .
در صورتیکه ظرف سوپ خوری گود و سطح سوپ پایین باشد می توان با دست چپ ظرف سوپ را کج کرد به طوریکه شیب آن دور از شما باشد و با قاشق میل کرد .
اگر همراه سوپ بیسکوییت مخصوص سرو شود نباید آنرا خرد کردو روی سوپ ریخت بلکه باید جداگانه خورد .
علاوه بر بیکویت هر مورد دیگر مانند انواع نان , ته دیگ و هر ماده دیگری که مربوط به سوپ نیست نباید داخل سوپ ریخت .
اضافه کردن هر مورد مربوط دیگر مانند نمک , فلفل , آبلیمو , روغن زیتون و دیگر چشانی ها قبل از چشیدن اولین قاشق سوپ جایز نیست .
بعد از خوردن سوپ قاشق باید در بشقاب زیر سوپ قرار گیرد , طوری که دسته آن سمت راست و گودی قاشق به طرف بالا باشد .

آداب غذا خوردن 2

نوشیدنی

قبل از خوردن نوشیدنی باید دهان را با دستمال تمیزکرد تا ذرات غذا در لبه لیوان باقی نماند .
خانمهایی که از رژلب استفاده کرده اند نیز بایستی قبل از خوردن نوشیدنی رژ لب خود را پاک کنند و یا اگر اثری از آن بر لبه لیوان باقی بماند را تمیز کنند .
نوشیدنی را نباید لا جرعه سرکشید بلکه باید آنرا در چند جرعه نوشید . هر بار نیز به صورت محبت آمیز به آن نگریست . می گویند با نگاه محبت آمیز مولکولهای آب درون لیوان تکان می خورند .
خوردن نوشیدنی باید بدون صدا باشد . برای برداشتن لیوان آبخوری و یا هر نوشیدنی دیگر باید از شست و دو انگشت دست راست استفاده کرد و نه از تمام انگشتان و کف دست .
در میهمانی های سرپایی لیوان نوشیدنی را با دست راست از میزبان می گیریم و آنرا بلافاصله به دست چپمان می سپاریم تا دست راست ما برای دست دادن های اتفاقی آزاد باشد .
اگر نوشیدنی با شیشه و نی , برایتان آورده اند , بعد از نوشیدن , نی را از بطری خارج نکنید تا دست و پا گیز نشود .
اگر اجبارا آروغ زدید ,دستمال سفره را جلو دهانتان بگیرید و به آرامی بدون اینکه فرد خاصی را مورد خطاب قرار دهید پوزش بخواهید .
اگر دچار سرفه و سکسکه شدید , میز غذاخوری را ترک کنید و پس از آرامش بازگردید.

آداب غذا خوردن 2

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن