جاذبه های گردشگری ایران

آب انبار گلشن یزد

آب انبار گلشن واقع در محلة «گازرگاه» شهر یزد، از بناهای دوران معاصر است. آب انبار گلشن دو پاشیر و پلکان جداگانه برای استفاده مسلمانان و زرتشتیان دارد. آب انبار گلشن دارای چهار بادگیر است که در فواصل یکسان در کنار مخزن دایره‌ای شکل آب انبار قرار دارند. ارتفاع بادگیرها از سطح زمین سیزده متر و حجم مخزن آن دو هزار متر مکعب است.انبارها به دلیل اهمیت در زندگی کویری و نقشی که در ادامه حیات و زیست مردم داشته اند ، به تنهایی می توانند در زمره جذابیت های تاریخی یزد قرار گیرند.

آب انبارها معمولا در مرکز محله های شهر واقع و از چهار عنصر اصلی تشکیل شده اند:
خزینه : به شکل استوانه که در دل زمین ایجاد شده و و محل ذخیره آب می باشد.
گنبد : پوشش به شکل نیمکره بر روی خزینه به منظور حفاظت آب از آلودگیهای محیطی جهت خنک نگه داشتن آن
پاشیر: راهرو پلکانی جهت برداشتن آب از خزینه
بادگیر: وسیله ای برای هدایت جریان هوا به درون آب انبار

در شهرها و روستاهای استان نزديک به هزار آب انبار وجود دارد كه شيوه طراحی آنها تقريباً يكی است. يكی از عمده‌ترين مصالح سنتی ساخت آب انبار در كنار آجر، ملاتی به نام «ديمه» است كه از آهک، خاكستر و ماسه بادی تشكيل شده است. اين ملات ضمن آب‌بندی بنا از فاسد شدن آب نيز جلوگيری می‌كند. آب‌انبارها معمولاً از ۴ عنصر اصلی تشكيل شده‌اند كه يكی از آنها «خزينه»يا فضايی استوانه‌ای به‌عنوان محلی برای ذخيره آب است كه در دل زمين ايجاد و آب قنات در آن ذخيره می‌شود.
از ديگر اجزای آب‌انبار می‌توان به «پاشير» اشاره كرد. اين فضا راهرويی پلكانی در عمق زمين است كه برای برداشتن آب از خزينه ساخته شده است.
«بادگير» نيز يكی از اجزاي اصلی آب‌انبارهاست كه عنصری ساختمانی برای هدايت جريان هوا به درون آب انبار و تهويه آن برای جلوگيری از فساد آب داخل خزينه است. تعداد بادگيرها با توجه به شرايط آب و هوايی منطقه و نوع عملكرد از يک تا ۷ متفاوت است؛ به‌عنوان مثال آب انبار مريم‌آباد دارای يک بادگير است و آب‌انبار شش بادگيری يزد نيز دارای ۶ بادگير و آب‌انبار عصرآباد و حسين‌آباد يزد هم دارای ۷ بادگير است.
نكته مهم درباره آب انبارهای استان و شهر يزد اين است كه تقريبا تمام آنها چه توسط مسلمانان و چه زرتشتيان وقف خيرات و داد و دهش و گهنبار بود.

برای نمونه در كتيبه كهن ترين آب انبار يزد آمده است :
‘ غرض، نقشی است كز ما باز ماند             كه هستی را نمي بينم بقايی
مگر صاحبدلی روزی به رحمت                    كند در حال مسكينان دعايی ‘
همچنين آب انبارها به لحاظ نوع دسترسی به آب و شيوه بهره وری هم تفاوت هايی با يكديگر دارند.
به گونه ای تغذيه آنها به صورت بارانی ، رودخانه ای و دستی است و از طريق باران ، قنات و چاه ، رودخانه ها ، چشمه ها ، چاه جانبی ، آب لوله كشی شهر پر می شد كه بستگی به موقعيت جغرافيايی قرار گيری هر كدام و نوع بهره وری آنها دارد.
نوع بهره وری آب انبارها نيز همگانی ( عمومی ) و خصوصی (شخصی ) تعريف شد كه با كاركردهای روستايی ، بيابانی ، صحرايی ( دشتی و كشاورزی ) ، خانگی ( شخصی ) ، كوهستانی ، قلعه ای ، كاروانسرايی ، ميان راهی و شهری بود و هنوز هم در برخی نقاط بيابانی به همين شكل در حال استفاده است.
تزئينات اين نوع سازه آبی ، عمدتا بسته به نوع كاركرد متفاوت است به گونه ای كه آب انبارهای شهری ، جلوه زيباتری از ساير سازه های مشابه دارد و در كاركردهای بيابانی ساده تر از بقيه و تنها به صورت اتاقكی كه تنها يک سقف داشته ، بنا شد.

آب انبار گلشن یزد

منابع:ایران تورینگ-تابناک-خبرگزاری جمهوری اسلامی


سایت گردشگری سفری در کویر

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن